ביקורת סרט: ״משימה סוף״

משימה סוף פוסטר הסרט"משימה סוף" יכול היה להיות סרט תיכון אמריקאי קלאסי. יש בו את כל האלמנטים הנדרשים: הבחורה המאוהבת בחתיך המנגן בלהקה, הבחור המאוהב בזו שרוצה אותו כידיד בלבד, דמות המניאק המשנה דרכיו, מסיבה רוויית אלכוהול וכמובן נשף הסיום המוגזם. במקום, וכנראה כדי להכניס אליו איזה "טוויסט מדליק", הוא סרט אקשן-תיכון אמריקאי קלאסי, מהסוג שנכשל בקופות ובכל זאת, מסיבה כלשהי, לא נעלם מהשטח.

מייגן (היילי סטיינפלד) היא בוגרת בית ספר מיוחד לילדות המכשיר אותן להיות סוכנות חשאיות ומתנקשות מקצועיות, מעין "נערות ג'יימס בונד", רק במובן היותר מילולי והפחות מקובל. כשנמאס לה מחייה שם היא מביימת את מותה, מתחזה לתלמידה מקנדה במסגרת תוכנית לחילופי לתלמידים ומגיעה לתיכון טיפוסי בעיירה אמריקאית טיפוסית. כסוכנת מיומנת, היא נערכת להשתלבותה בחיי התיכון הנורמטיביים כאל משימה צבאית, ועורכת מודיעין מקיף מסרטי תיכון, מה שמאפשר להציג את כל הקלישאות הקלאסיות בקריצה חצי מתנצלת. כמובן, הקשיים בהם נתקלה כסוכנת לא הכינו אותה לקשיים הנוראים בהרבה כתיכוניסטית ממוצעת, אך האקשן האמיתי מתחיל כשהאויבת המושבעת שלה מחייה הקודמים חוזרת בחיפוש אחר נקמה.

הסרט נע בין רגעים קומיים מוצלחים המנצלים את הפוטנציאל של העלילה לבין סצנות לא ברורות ולא מצחיקות שלועסות קלישאות קומיות חסרות טעם (האב המנסה בכוח להשתלב בחיי בנו עם אמירות מביכות, האם המנסה לחיות מחדש את נעוריה דרך בתה). עם הקונספט הזה והשחקנים שגויסו למשימה – סמואל ל. ג'קסון וסופי טרנר בתפקידי משנה – היה אפשר להרים סרט הרבה יותר טוב, ולא רק קלילון העמוס בסצנות אקשן מלאכותיות, דמויות בנאליות וסטריאוטיפיות ותסריט עם הברקות מעטות מדי. לתיכוניסטים משועממים בלבד.

משימה סוף / Barely Lethal, בימוי: קייל נוימן, שחקנים: היילי סטיינפלד, סופי טרנר, סמואל ל. ג'קסון, ג'סיקה אלבה, ארה"ב 2015, 88 דקות. // ישראל כורםכתיבת תגובה