ביקורת סרט: ״נראה אותך אסיר״ פוגעני עד גיחוך

נראה אותך אסיר פוסטר הסרטג'יימס קינג הוא ברוקר עשיר להחריד המרוויח מיליוני דולרים ביום. הוא גר באחוזה מפוארת עם משרתים שקופים המטפלים בו, לומד קפוארה בשעות הפנאי ועתיד להינשא לבתו היפה של בעל החברה בה הוא עובד ולהפוך שם לשותף רשמי. אך רגע אחד קשה מספיק כדי לנתץ את האידיליה: אל מסיבת הנישואים מתפרצים סוכני הFBI ועוצרים אותו בחשד להונאה. הוא נמצא אשם, ובבית המשפט, למען יראו וייראו, הוא נידון לעשר שנות מאסר בכלא שמור.

כדי להיערך לתקופה הקשה הוא שוכר את דרנל, בעל מכון לשטיפת מכוניות, אשר ניסיונו בתחום מוכח – הוא הרי שחור, והרי, כמו שמסביר ג'יימס, כל גבר שחור שלישי ימצא עצמו בכלא בנקודה מסוימת בחייו. דרנל מעביר אותו הכנה של 30 יום אשר תכשיר אותו מראש להתמודד עם מיני תרחישים העשויים לקרות בכלא.

נראה אותך אסיר מתוך הסרט

מתוך הסרט

כמו שאתם מנחשים, "נראה אותך אסיר״ (כל קשר ל״נראה אותך שוטר״ הוא רק תעלול של המפיצים)  מתרחק מגבולות הפוליטיקלי-קורקט ממש עד למחוזות הגזענות, עם בדיחות פוגעניות בהחלט המבוססות כולן על אותם שלושה או ארבעה סטריאוטיפים נבחרים בוריאציות שונות. הכוכבים הראשיים הם כמובן השחורים, וכמיטב המסורת גם היהודים קופצים לביקור; מוטיב קומי נוסף שהסרט אובססיבי לגביו הוא האונס, או לחילופין יחסי המין ההומוסקסואלים, המהווים, לפי הטענה, חלק טריוויאלי מהחיים הכלא. מוטיב זה מגיע לשיא בסצנה בוטה בחסרת טעם על הכנה למין אוראלי שמתבצעת בשירותים במסעדה הומוסקסואלית, שאת טיבה הקומי אתם כבר יכולים לתאר לעצמכם.

עם כל הגזענות הזו ממש מתבקש להסתכל על הסרט כיוצא דווקא נגד הסטריאוטיפים וכמראה כיצד בני אדם שונים לומדים להכיר זה את זה חרף הדעות הקדומות, אך בפועל הוא ממש לא מתוחכם מספיק בשביל זה. עם זאת, הוא גם לא לגמרי כושל: הסטיאוציות ההזויות בשגרת האימונים וההדגשה של חוסר ההיגיון שבהן עושות את העבודה הקומית, והזיווג של ויל פארל ("חדשות בהפרעה") וקווין הארט ("שושבין להשכרה"), שני קומיקאים בעלי טיימינג משובח ויכולת מדהימה להבעות פנים מוקצנות, מוצלח בהחלט. אז מי שמחפש קומדיה אמריקאית פשוטה ולא נרתע מבדיחות גזעניות למיניהן בהחלט ימצא כאן לא מעט רגעים של צחוק.

נראה אותך אסיר / Get Hard, בימוי: איתן כהן, ארה"ב 2015, 100 דקות. // ישראל כורםכתיבת תגובה