כולם פה טייסים: "היום השלישי: התחדשות", ביקורת סרט

היום השלישיהבמאי רולנד אמריך חוזר לעשות את מה שהוא עושה הכי טוב: סרטי אסונות גרנדיוזייםחוזר לעשות את מה שהוא עושה הכי טוב: סרטי אסונות גרנדיוזיים. והפעם הוא שב לסרט שעשה אותו למי שהוא היום, "היום השלישי" מ-1996 – כי למה לחדש אם אפשר לעשות את אותו הדבר שוב ושוב ושוב?

אז 20 שנה מאוחר יותר, בדיוק באותו תאריך (הו, כה סימבולי) – ה-4 ביולי, כמובן, כי ארה"ב היא הרי מרכז העולם, טבור היקום ונזר הבריאה – החייזרים הרעים, שהובסו בסרט הקודם, חוזרים! ובגדול, ובענק, ובמוגזם! ושוב הם באים להשתלט על העולם ולהחריב את האנושות. ושוב, אין ברירה וגורלנו נתון בידיהם של כמה גיבורים ללא חת, ברובם גברים אמריקאיים כמובן, פלוס כמה תוספות, כי בכל אופן שלום העולם בסכנה, וגם האמריקאים יודעים שחיים בעולם עוד כמה בני אדם, אם כי הם בעיקר מהווים קישוט ו/או אתנחתה קומית לגיבורים הראשיים.

אז מה השתנה מ-1996? לא הרבה, אבל דברים כן השתנו. בראש ארה"ב, למשל, עומדת נשיאה! מי אמר הילרי קלינטון ולא קיבל? היא אמנם אמיצה, נחושה ופטריוטית לעילא, אבל ברגע האמת יפציע הנשיא לשעבר מהסרט הקודם, יסיר את זקנו, יזרוק את מקל ההליכה ויציל שוב את העולם וגם את בתו. כמו כן, מאז הפלישה הקודמת, העולם כולו נהנה מעשרים שנות שלום, שגשוג ושיתוף פעולה, הלוואי עלינו, עד שהרעים המעצבנים מחליטים להכות שנית. ודווקא ביום העצמאות, איזה חוש עיתוי חייזרי מושלם.

אמנם וויל סמית, הטייס איש החיל, מת בסרט הקודם, אך במקומו אנו מקבלים את בנו הגיבור. יש לנו גם את ליאם המסוורת' כטייס פורק עול, טייסת סינית יפהפייה, וגם בתו של הנשיא – טייסת בעצמה. המון טייסים, וכולם צעירים, יפים ואמיצים. כסייד-קיק יש לנו חייל אפריקאי נחוש שמחסל חייזרים עם מאצ'טות, רואה חשבון חביב שמגלה את ייעודו כלוחם, ג'ף גולדבלום אחד נצחי ואבא שלו. למי שתוהה מה הטעם לעשות סרט כזה שגרתי, צפוי ולעוס, שיש לו גם קליף האנגר לסרט המשך, אז כנראה שרולנד אמריך מחתן את הבן שלו, או שצריך לשפץ את הבית.

בשורה התחתתונה: למי שלא ראה את הסרט הקודם, למי שראה כילד והתגעגע, ולכל חובבי האקשן, הפיצוצים והמונומטים הנחרבים.

היום השלישי: התחדשות, בימוי: רולנד אמריך, משחק: ליאם המסוורת, ג'ף גולדבלום, ביל פולמן, סלה וורד, ג'סי אשר, ארה"ב 2016, 120 דקות. // שירה סובלכתיבת תגובה