ביקורת סרט: ״בוגד משלנו״

בוגד משלנולפני תחילת הסרט הוקרנו באולם שלושה טריילרים לסרטים הוליוודיים חדשים שעתידים לצאת בקרוב. להפתעתי, שניים מהם היו רימייקים לקלאסיקות ותיקות – “שבעת המופלאים" ו"בן חור", לא פחות – והשלישי סרט המשך לקלאסיקת מד״ב קצת פחות עתיקה, ״היום השלישי״. המדגם הזה מביא למסקנה הבלתי נמנעת והבלתי נעימה כי מעיין הרעיונות המקוריים בהוליווד מידלדל, ואולי הרצון להרוויח וליצור להיטים הורס כל חלקה יצירתית טובה ומותיר רק רימייקים, ריבוטים, סרטי המשך, סדרות וטרילוגיות למיניהן.

בינתיים, הדברים המעניינים קורים כנראה מחוץ להוליווד, בזירות הקולנועי העצמאי והזר. "בוגד משלנו" הוא סרט בריטי, שגם הוא אינו מבוסס על תסריט מקורי, אלא על עיבוד של רומן מאת ג'ון לה-קארה, האב המיתולוגי של ספרי הריגול והמלחמה הקרה, אשר אינספור מספריו עובדו לטלוויזיה ולקולנוע, בהצלחה כזו או אחרת. הודות לפוטין, לה קארה ועלילות המלחמה הקרה שלו רלוונטיים יותר מתמיד, והסרט מציע עיבוד קלאסי, שמרני ובריטי מאוד לרומן המקורי.

מתוך הסרט

מתוך הסרט

הסרט מספר על זוג בריטי נשוי המגיע למרקש שבמרוקו לחופשה רומנטית לאחר משבר בחיי הנישואים שלהם (אח, אין כמו אתרים אקזוטיים א-לה ג'יימס בונד). שם, באופן מקרי, פוגש הבעל, מרצה משועממם באוניברסיטה, בחבר חדש. חבר זה הוא מאפיונר רוסי ססגוני, המציע לחלוק איתו בקבוק יין יקר ואת הסודות הכמוסים ביותר של המאפיה הרוסית. בתמורה, מבקש המאפיונר אזרחות והגנה מהמודיעין הבריטי. המרצה ההמום, שמגלה להפתעתו חיבה מרובה לפושע הידידותי וסקרנות לגבי אורח חייו המלהיב והשונה, נעתר להצעה ומסכים להעביר את המידע לביון הבריטי. אך כמובן שזוהי רק ההתחלה, וטובה פשוטה הופכת לתסבוכת ענקית, כשגיבורנו, הג'נטלמן הבריטי, מגלה בתוכו כוחות כמוסים כמו גם ערכים בריטיים מסורתיים של נאמנות ועזרה לזולת (ובעיקר לעלמות במצוקה).

הסרט אמנם חדש לגמרי, וגם הרומן שעליו הוא מבוסס נכתב רק לפני מספר שנים (2010), אך בהחלט יש לו ניחוח של פעם, וזו אינה בהכרח מגרעה. הסרט הזכיר לי טלוויזיה בריטית איכותית, והדבר אינו מפתיע בהתחשב בעובדה שברזומה של הבמאית סוזנה ווייט נמצאות בעיקר סדרות טלוויזיה. הוא איטי למדי, לא מתוחכם במיוחד ודל בטוויסטים מפתיעים בשיאי אקשן עוצרי נשימה; יחד עם זאת, הוא מותח מאוד, דמויותיו מעוררות עניין, אהדה והזדהות, והמשחק איכותי ביותר (בעיקר ראוי לציין את סטלן סקארסגארד המצויין בתפקיד המאפיונר הרוסי המקועקע והשיכור, שמצליח לעורר אמפטיה גם בבריטי הקונפורמיסטי וגם בצופים).

בשורה התחתונה: מותחן קלאסי בטעם של פעם.

בוגד משלנו / Our Kind of Traitor, בימוי: סוזאנה ווייט, משחק: דמיאן לואיס, סטלן סקארסגארד, נעמי האריס, יואן מקגרגור, בריטניה 2016, 107 דקות. // שירה סובלכתיבת תגובה