מי שמאמין – מפחד: "פעילות על טבעית 6: מימד הרפאים", ביקורת סרט

1244S2R"פעילות על טבעית 6" הוא סרט מטריד ביותר. לא כי הוא מפחיד, אלא כי הוא מעיד באופן מוחלט וסופי לא על גסיסת המותג של "פעילות על טבעית" – אלא על מותו.

למי ששפר עליו מזלו וטרם התוודע לסדרת הסרטים שהחלה ב-2009, נסביר שמדובר בסרטי אימה בכיכובן של ישויות על טבעיות המצולמות במצלמות וידאו ביתיות לכאורה. כך, למשל, בסרט האחרון, המרדפים ברחבי הבית אחר הדמות הסמויה נעשים אך ורק באמצעות המצלמה החשוכה לעתים והרועדת בידי הגיבור. אם ניקח בחשבון שמדובר בסרט תלת מימד, נבין כמה הצפייה לא פשוטה. במלים אחרות, הרגישים מבינינו יסבלו מתופעות לא נעימות, מבחילה ועד לסחרחורות וכאבי ראש, וזה לא כי הסרט מפחיד. והגרוע ביותר הוא שתלת המימד כלל לא מוכיח את עצמו כגורם מסייע בהעצמת אפקט הפחד. נכון, פה ושם היישות המסתורית מתקרבת אל הצופה חבוש המשקפיים ועושה בו (סתם), אבל לא באימה, כמו הז'אנר אליו מבקש הסרט להתייחס, אלא בבהלה שטותית כמו זו שגורמים חתול הקופץ אליך מפח האשפה או תעלוליו של בן השכן השובב. ניתן היה לעשות הרבה יותר בעזרת התלת מימד, וזה לא ממש קורה.

אז מה כן קורה?

אב, אם ובתם בת ה-6 חיים בבית שהם שכרו לפני זמן לא רב. מצטרפים אליהם אחותה של האם ואחיו של האב למפגש חג מולד/תחילת שנה חביב. מפה לשם, מסתבר שהילדה מתקשרת עם ישות כלשהי ושהיא כלי בידיה של קבוצת מכשפות המעניקה גוף בשר ודם לאותה דמות מסתורית. במעין עלילת משנה, אבי המשפחה מוצא מצלמת וידאו ישנה מאוד, עמה הוא מצליח לראות את הישות המסתורית. במקביל, הוא מוצא מגוון רחב של קלטות וידאו המתעדות שתי ילדות שמסוגלות באמצעות כישוף של אזורי זמן שונים לראות את אבי המשפחה שיצפה בהן 20-30 שנה מאוחר יותר.

אם כל זה נשמע קצת רופף, מוזר וחסר היגיון, הרי שכך אכן נראה הסרט עצמו: רופף, מוזר וחסר היגיון, אפילו במונחים של סרט אימה. הוא מאוד לא בשל, משום בחינה כמעט. העלילה, שיכלה אולי להיות מרשימה בהתבססה על מקרים אמיתיים או מוכרים מהספרות של כישוף ושינוי תדרי זמן, מוצגת בצורה מקוטעת, והקשרים בין כל חלקי הסרט קלושים כמעט לגמרי. הדמות המסתורית המרטיטה לא נראית לעולם בשלמותה; מדי פעם אנחנו זוכים לראות חלקים ממנה, אבל קשה מאוד לעמוד כך על טבעה.

דבר טוב שכן ניתן לומר על הסרט זה שהוא משולב בשורות הומוריסטיות, וזה נדיר ויפה. אפשר גם לומר שבהחלט ישנם קטעים בהם שמעתי את עצמי צורחת מבהלה, ולמרות שהם היו צפויים, הקטעים המבהילים הצליחו להבהיל.

כאמור, הסרט חסר ייחוד ומספר הקטעים שעושים את העבודה קטן ודל. כדאי שזה יהיה הסרט האחרון בסאגת "פעילות על טבעית", כי למרות שלפי השמועה סטיבן שפילברג לא יכל לערוך את אחד הסרטים בלילה ונאלץ להמתין לאור היום מרוב פחד, היא כבר לא ממש אפקטיבית.

ועם זאת – אני יוצאת מנקודת הנחה שמי שלא חי את תחום סרטי האימה העל טבעיים ובעיקר מי שלא מאמין בקיומו של עולם ש"מעבר" לא יתרשם בכלל מ"פעילות על טבעית", אבל מי שכמוני מאמין שיש דברים מעבר לנראה, מפחד, גם אם קצת. ככה זה. גם אם הסרט גרוע, מי שמאמין – יפחד.

פעילות על טבעית 6: מימד הרפאים / Paranormal Activity 6: The Ghost Dimension, במאי: גרגורי פלוטקין, ארה"ב 2015, 95 דקות. // רג'ינה אנדרסון2 תגובות

  1. נדב wrote:

    עיקר שכחת: הסרט מצולם בסגנון הנקראת "פאונד פוטג'" (Found Footage). טכניקת צילום בעזרת מצלמה אחוזה בידי הגיבור המצלם תוך כדי תנועה נקראת Handheld Camera או Shaky Camera. זוהי טכניקת צילום מרכזית בסרטי פאונד פוטג', המשווה לסרט ממד אוטנטי. אי אפשר לבקר סרט כזה בלי להתייחס לתרומתו לתת-ז'אנר הזה.

כתיבת תגובה