ביקורת סרט: ״סמבה״, מהיוצרים של ״מחוברים לחיים״

סמבה פוסטר הסרטבקולנוע הצרפתי של השנים האחרונות בולט עיסוק אינטנסיבי למדי בסוגיית המהגרים והעובדים הזרים במדינה. גם "סמבה" עוסק בנושא טעון זה, הרלוונטי לנו הישראלים לא פחות מלצרפתים ולעמי אירופה האחרים. סמבה (עומר סיי המקסים, הזכור לטובה מתפקידו ב"מחוברים לחיים") הוא בחור סנגלי צעיר ששכל את אביו בתאונת עבודה והגיע לצרפת במטרה לעבוד ולשלוח כסף למשפחתו. חייו אינם קלים, ולמרות מזגו הטוב ושמחת החיים שלו הוא נאלץ להיאבק כדי לשרוד: הוא חולק חדר צפוף עם דודו המבוגר (שזכה ברישיון שהייה חוקי), עובד כשוטף כלים במסעדה וחי בחשש מפני כל שוטר חולף ברחוב. ואכן, בסופו של דבר קורה הבלתי נמנע, והוא נתפס ונשלח למתקן מעצר. שם הוא פוגש את אליס (שרלוט גינזבורג המוכשרת בתפקיד נורמטיבי הרבה יותר מאלו שהיא מקבלת מלארס פון-טרייר), מתנדבת למען פליטים ומהגרים כמו סמבה. אליס נמצאת בחופשת מחלה לאחר שהתמוטטה במקום עבודתה התובעני, חיה לבדה ולא מסוגלת לישון ללא גלולות שינה. שתי הנפשות הבודדות יוצרות קשר מהוסס, ספק חברי ספק רומנטי; שניהם מפוחדים, פסיביים ומתקשים ביצירת קשר אנושי, אך גם כמהים למעט חמימות בחייהם הדלים.

למרות הפוטנציאל הטרגי של הנושא הלא פשוט שלו, "סמבה" אינו דרמה מהסוג שובר הלבבות אלא הקומי-רומנטי. בדומה ל"מחוברים לחיים", סרטם הקודם, הבמאים אריק טולדנו ואוליבייה נקאש מטפלים בנושא קשה באופן הומוריסטי וקליל, שהופך את הסרט לתוצר הרבה יותר נעים ומהנה לצפייה.

עם זאת, נשאלת השאלה האם ראוי להפוך כל תמה אנושית לקומדיה בשם הנגישות לקהל. במקרה הספציפי הזה, הבמאים שמרו על איזון נכון בין הדרמה לקומדיה, וטיפלו בעדינות בסוגיה הנפיצה שעל הפרק. סייע להם בכך המשחק המעולה של שני השחקנים הראשיים, כמו גם של שחקני המשנה האיכותיים, ביניהם טאהר רחים בתפקיד קטן ומרגש של מהגר אלג'יראי המתחזה לברזילאי (מפני שלברזילאים חיים קלים יותר) ויונגר פול בתפקיד הדוד המבוגר שהגיע לצרפת כדי לשפר את חייו אך כל תקוותיו נכזבו. הם מתייחסים לקשיי המהגרים מההיבט האנושי – להיות מהגר בלתי חוקי זה לא נעים ואף מסוכן, על כך בוודאי תסכימו ללא קשר לדעתכם הפוליטית – מבלי לטפל בשאלה מה באמת צריך לעשות בנושא, שעלולה להוציא את הצופה מאזור הנוחות שלו. התוצאה היא סרט לא גדול, אך כן משעשע ונוגע ללב ברגעיו המוצלחים, המומלץ בעיקר לחובבי הקולנוע הצרפתי.

סמבה / Samba, בימוי: אריק טולדנו, אוליביה נקאש, צרפת 2014, 118 דקות. // שירה סובלכתיבת תגובה