אסון יפהפה: ״סן אנדראס״, ביקורת סרט

סן אנדראס פוסטר הסרטהבמאי הקנדי בראד פייטון, הידוע בעיקר בזכות יצירת המופת האלמותית "כלבים נגד חתולים: נקמתה של קיטי", מנסה את כוחו הפעם בז'אנר האסונות, תת ז'אנר של סרטי האקשן שייחודו בסצנות השמדה מרהיבות של אתרי תיירות מוכרים ברחבי העולם, להנאת הקהל שזוכה במנת אסקפיזם המהול בשמחה לאיד. גם "סן אנדראס", כמיטב המסורת, מקפיד לספק לנו סצנות חורבן והרס למכביר, והפעם אנו לא מסתפקים בעיר אחת, אלא מקבלים מדינה שלמה – קליפורניה, ארה"ב.

הסרט מציג לנו את ריי, כבאי, חייל, מחלץ וגיבור לעל עת, בגילומו של דוויין ג'ונסון, הידוע גם כ"דה רוק" – שחקן שמעולם לא הואשם ביכולות משחק או במגוון של הבעות פנים. גיבורנו סובל כמובן מטראומת עבר, אשתו עזבה אותו לטובת גבר עשיר יותר וחייו הגיעו לשפל המדרגה – ואז מגיעה סדרה מבהילה של רעידות אדמה שמאפשרת לו להציל את משפחתו, לשקם את גבריותו הפגועה ולהוכיח שוב לקהל את עליונות ערכי המשפחה האמריקאיים המסורתיים.

כפי שאתם כבר מבינים, לא הגענו לכאן בשביל הסיפור המורכב או הניואנסים המעודנים במשחק ובבימוי. גם פול ג'יאמטי, המופיע בתפקיד קטן ולא משמעותי, לא תורם הרבה לאווירה הכללית של משחק חובבני ביותר. אבל אנחנו כאן כדי לראות בניינים נחרבים, וכמה שיותר גדול, יותר מרשים ויותר מבהיל – יותר טוב. ואכן, מהבחינה הזו, הסרט נותן את הטוב ביותר האפשרי. הויז'ואל של הסרט עוצר נשימה, האפקטים עשויים לעילא, אסון רודף אסון וצונאמי רודף רעידת אדמה. נדמה שאין סוג של פורענות שלא נחתה על גיבורינו הנחושים והעשויים ללא חת, ושממנה הם כמובן הצליחו להינצל בעור שיניהם. אז אם נתעלם מהתסריט העלוב ומהמשחק הלא אמין בעליל, נקבל סרט אסונות קיצי, מהיר ומותח, לתפארת הז'אנר ומדינת קליפורניה ז"ל.

San Andreas / סאן אנדראס, בימוי: בראד פייטון, ארה"ב 2015, 114 דקות. // שירה סובלכתיבת תגובה