ביקורת סרט: "סטארטרק: אל האינסוף"

סטארטרק"סטארטרק" הוא לא רק סרט: הוא עולם שלם, מיתולוגיה, היסטוריה, מסורת, אינספור מעריצים, שש סדרות טלוויזיה, 11 סרטים, טונות של מרצ'נדייז ואחד אלוהינו. לכן, סרט חדש בסדרת סטאר טרק הוא הרבה יותר מעוד סרט מדע בדיוני לקיץ, ואפילו יותר מעוד סרט המשך, יסלחו לי מעריצי שר הטבעות, הארי פוטר משחקי הרעב ודמדומים גם יחד: כי סטאר טרק היה הראשון. הוא התחיל את הכול, וההשפעה התרבותית שלו משנות ה-60' ועד ימינו היא עצומה.

כשמדובר באייקון תרבותי מסדר גודל כזה ובריבוט של הסדרה, ישנן שתי אפשרויות: הראשונה היא לעשות משהו שונה, נועז וחדש לחלוטין, משהו שיהפוך את המותג על ראשו וימשוך מעריצים חדשים לעולם הוותיק כל כך. הדוגמה הקלאסית לכך היא כמובן "האביר האפל" של כריסטופר נולאן, שהמציא מחדש את באטמן. השנייה היא  להמשיך בקו הנוסטלגי החביב והמוכר, שפונה בעיקר למעריצים הוותיקים.

מתוך הסרט

מפיקי "סטארטרק: ביונד" (איזה שם טיפשי וחסר מעוף) בחרו באופציה השנייה, ואפילו לא ביצעו אותה טוב במיוחד. על סיפונה של ספינת החלל "אנטרפרייז" מפקד דור ההמשך של המפקדים האגדיים מהסדרה הראשונה: ג'יימס טי. קירק, בנו של ג'יימס טי. קירק, ולצדו קומנדר ספוק, בנו של ספוק המקורי. שאר חברי הצוות משום מה גם מחזיקים בשמות של אנשי הצוות המקוריים מן הסדרה של שנות ה-60', כלומר: סקוטי, סולו, צ'כוב ומק'קוי, למרות שלהם אין כנראה כל קשר משפחתי לצוות הראשון. מלבד השמות, המדים והספינה, כל הסרט, שמתרחש עמוק במאה ה-24, מריח מאוד כמו שנות ה-70 של המאה ה-20. העלילה פשוטה, צפוייה ולא מתוחכמת, החייזרים דמויי האדם מעוררים גיחוך לכל היותר ובעלילה יש חורים שגלקסיות שלמות יכולות לעבור דרכם. גם השחקנים שנבחרו לריבוט המיוחל כל כך הזה אינם מוכשרים או מלהיבים במיוחד, במיוחד שני הכוכבים הראשיים כריס פיין וזכארי קווינטו, שנותנים הופעה פושרת ובלתי כריזמטית בעליל. אפילו הנבל בגילומו של השחקן המצוין אידריס אלבה מתגלה כמאכזב ובלתי הגיוני בעליל.

מתוך הסרט

מתוך הסרט

אז למעריצי "מסע בין כוכבים" הוותיקים יש אינספור בדיחות ורפרנסים, כולל סצנת מחווה מרגשת במיוחד ללנרד נימוי, קפטן ספוק המקורי, אשר לזכרו מוקדש גם הסרט. ישנן גם כמה דמויות נשיות, משניות אמנם, אך אמיצות, חכמות ומגניבות במיוחד, ואזכור חטוף לכך שהאן סולו משתייך לקהילה הגאה. אך חוץ מחידושים אלו מדובר בסרט מד"ב מיושן וחיוור למדי. קשה לי לראות כיצד הוא יכול לעניין צופים צעירים, שלא מכירים את המקור, וגם לצופים הוותיקים והנוסטלגיים צפויה חוויה פושרת לכל היותר.

סטארטרק: אל האינסוף / Star Trek Beyond, בימוי: ג'סטין לין, משחק: כריס פיין, זכארי קווינטו, אידריס אלבה, אנטון ילצין, סיימון פג, קארל אורבן, זואי סלדנה, ארה"ב 2016, 122 דקות. // שירה סובל3 תגובות

  1. or wrote:

    למרות שהביקורת המשובחת ניראת טוב יותר מהסרט, היא גורמת לי לרצות לראות אותו.

  2. orly wrote:

    למרות שהביקורת המשובחת ניראת לי טובה יותר מהסרט, באופן פרדוקסלי היא גורמת לי לרצות לראות אותו.

  3. מגדלור wrote:

    לא נראה לי שספוק אי פעם היה הקפטן

כתיבת תגובה