ביקורת סרט: "לגו באטמן" חי באילוז'

זוכרים שכתבנו שהמשכון ל"סרט לגו" הוא רעיון טוב? זו הייתה טעות. ההצלחה המפתיעה של הרעיון התמוה הזה שכנעה את האולפנים להוציא לעבודה שני סרטים, "לגו באטמן" ו"לגו נינג'גו", כך שלפני שתצפו ב"באטמן" באורכו המלא כבר תספיקו לצפות גם בטריילר של ההמשכון שלו, או לפחות של סרט מאותה המשפחה, במה שאפשר לתאר כביטחון מרשים ואפשר לתאר גם כיוהרה. ובהתחשב בכך ש"לגו באטמן" הוא לא כל מה שהוא חושב שהוא, כלומר, כל מה שהוא חושב שהוא – הוא לא, אפשר גם לתאר את זה כסתם כאב ראש.

המשבר המניע את עלילת הסרט הוא הסירוב של באטמן להכיר בכך שהוא זקוק לג'וקר, האויב המושבע שלו, למרות שהוא, ובכן, האויב המושבע שלו. והסירוב שלו להכיר בכך שהוא צריך חברים ומשפחה. והסירוב שלו לשתף פעולה עם אחרים. באופן כללי, לבאטמן יש קול נמוך וסקסי וקוביות למות, אבל הוא די אסהול, ולאנשים מתחיל להימאס לזה. וכשמשבר עצום נוחת על גות'האם סיטי, הוא מתחיל להבין שכדי להציל את העיר גם הפעם, הוא יצטרך להשתנות.

הג'וקר, מתוך הסרט

"לגו באטמן" בטוח שהוא סרט מצחיק, והביטחון העצמי הזה שלו מסנוור, אבל האמת היא שהוא לא מצליח להיות רבע מהמצחיק של קודמו. בדיחות המודעות העצמית מתחילות להימאס בקו האמצע, והן טובעות בים בדיחות גיחוך לא אפקטיביות שחוזרות על עצמן ארבע פעמים כל אחת. החבר'ה החדים שעשו את "סרט לגו" לא נטשו את הספינה, הם סתם התעייפו, והתוצאה מעייפת למרות שאורכה הוא קצת יותר משעה וחצי. לא עוזרת גם העובדה שבדיוק כמו בסרט הקודם, העלילה מתעקשת לעשות מיליון סללומים לפני שתגיע לסוף הצפוי ממילא. לפחות האנימציה והדיבוב מגניבים.

מה שכן, "לגו באטמן" אמנם לא נושא מסר חינוכי נוקב כמו קודמו, אבל כן מרשים בגזרה אחת – פמיניזם. גם ראשת העיר וגם המפקחת הראשית של גות'האם סיטי הן נשים, ובעוד הסרט מקפיד לצחוק על כל נושא שבעולם, כולל רמיזות הומוסקסואליות, בנושא הזה הוא דווקא לא מתבדח. אין פה אפילו בדיחה אחת על זה – אפילו לא משהו על המודעות העצמית של התסריטאים. כלום. השתיקה הזו רועמת, ומעבירה טוב מאוד את המסר – אין שום דבר יוצא דופן בנשים שנמצאות בתפקידים בכירים, מבחינתנו זה חלק מהסדר השגרתי וההגיוני של הדברים, ולכן גם אין סיבה לצחוק על זה.

בשורה התחתונה: קומדיה חביבה שכורעת תחת נטל ההצטיינות של אחיה הבכור ותחת הביטחון העצמי המופרז שלה עצמה.

סרט לגו באטמן / The LEGO Batman Movie, בימוי: כריס מקיי, ארה"ב 2017, 104 דקות.

 כתיבת תגובה