הכינו את הממחטות: "אור בין האוקיינוסים", ביקורת סרט

%d7%90%d7%95%d7%a8-%d7%91%d7%99%d7%9fמלחמת העולם הראשונה הסתיימה זה עתה. טום הוא בחור אוסטרלי ששב מן הגיהינום של החזית המערבית ומקבל הצעת עבודה מוזרה: לעבוד כשומר המגדלור באי קטן, מבודד וריק מכל תושב. כל מה שטום רוצה עכשיו הוא שקט, שלווה וכללים ברורים, אז הוא מחליט להיענות. לאחר זמן מה מצטרפת אליו אישה צעירה בשם איזבל. גם משפחתה חוותה אובדן קשה: שני אחיה נהרגו במלחמה הגדולה והיא רוצה התחלה חדשה במקום אחר, הרחק מהוריה מוכי היגון. וכך טום ואיזבל מגלים זה את זו באי הנידח בלב האוקיינוס. אהבתם פורחת והם מוצאים אושר אמיתי זה בזרועותיו של זו. כעת כל מה שנותר בכדי להשלים את התמונה הפסטורלית הוא תינוק או תינוקת, דור חדש שירחיק את זיכרונות המוות וצללי העבר. אך למרבה הצער איזבל אינה מצליחה ללדת תינוק חי ובריא. נדמה שכל עולמה חרב, עד שלאי נסחפת סירה קטנה ובה הפתעה בלתי צפויה: גופת גבר ותינוקת רכה בשנים.

מתוך הסרט

מתוך הסרט

"אור בין האוקיינוסים" הוא דרמה רומנטית אנושית ומרגשת מאוד שלא תותיר עין יבשה אחת באולם. מייקל פאסבנדר ואליסיה ויקנדר בתפקידים הראשיים אמינים ונוגעים ללב; אנו ממש חשים שאנו איתם באי הפראי והמרוחק כאשר הם מבצעים את מטלות היום יום, נאבקים באיתני הטבע, מתפתחים כזוג וכבני אדם וחווים אושר וכאב.

אבל זהו אינו סיפור אהבה בלבד: הסרט מציג גם דילמות מוסריות מעניינות וכואבות, המקבלות הדהוד נוסף על רקע המלחמה, המוות והתחושה הקשה של אשמת הניצולים המלווה בעיקר את טום.

הסרט אמנם מעט ארוך מדי, וכמה מפיתולי העלילה אינם אמינים לחלוטין, אבל בסך הכול החוויה עוצמתית ומספקת, ונתמכת על ידי צילום יפהפה ואווירה מכשפת. יש לציין שזהו עיבוד לרומן מצליח באותו שם מאת מ.ל. סטדמן – עיבוד נאמן ביותר למקור, לעתים אפילו באופן מוגזם, אבל בהחלט כזה שמשקף את רוח הספר ואת איכויותיו.

בשורה התחתונה: הכינו את הממחטות.

אור בין האוקיינוסים / The Light Between Oceans, בימוי: דרק סיאנפרנס, ארה"ב 2016, 133 דקות. // שירה סובלכתיבת תגובה