להציל את רידלי סקוט: ״להציל את מארק וואטני״, ביקורת סרט

1197S2Rכשקראתי את "לבד על מאדים" מאת אנדי וייר, הרגשתי שאני קוראת תסריט – ספר שכולו אקשן נטול כל מימד פסיכולוגי או רגשי. ואכן, בתוך זמן קצר זכויות העיבוד נרכשו, התסריט נכתב והבמאי הוותיק והמוערך רידלי סקוט גויס לביים את להיט המד"ב הפוטנציאלי הבא. ואכן, מדובר בסרט שעונה על כל הדרישות: תסריט המבוסס על רב מכר, שחקן ראשי שהוא גם כוכב על וגם יודע לשחק (מאט דיימון), שחקני משנה משובחים (שווה לציין את ג'ף דניאלס כמנכ"ל נאסא) ובמאי מוערך ומוכח של סרטי מד"ב ואקשן ("בליידראנר"). ואכן, כשמחברים את כל המרכיבים המנצחים מקבלים הצלחה – לפחות בקופות.

אני בטוחה ש"להציל את מארק וואטני" יהיה שובר קופות היסטרי בארה"ב וגם בעולם. זהו סרט מותח, קולח ומעניין שמנגן על כל המיתרים הנכונים: גבורה אישית, אופטימיות קוסמית, מחויבות למטרה, שיתוף פעולה, נאמנות לחברים מעל הכול ושאר ממבו ג'מבו אמריקאי מהסוג שהוליווד מוכרת לנו כבר עשרות שנים. שלא תטעו: הסרט עשוי היטב ומבוסס כולו על מדע אמיתי והגיוני. אבל התחושה היא שכבר ראינו כל כך הרבה סרטים כאלו שזה נהיה מעייף. אין כאן כל חידוש או מקוריות, חוץ מאולי הבחירה באישה כמפקדת המשימה, אם כי לא היא לא דמות מובילה בשום צורה. זהו סרט נוסחתי על גיבור אחד שנקלע למצוקה ועושה הכול בכדי לשרוד אה-לה "כוח משיכה". הוא עושה את העבודה ביעילות, אבל בלי לייצר אפילו גרם אחד של רגש. ייתכן שזה הקאמבק המיוחל של רידלי סקוט, ואולי התעשייה אף תגמול לו בכמה אוסקרים, אבל "להציל את טוראי ראיין" זה לא.

להציל את מארק וואטני / The Martian, בימוי: רידלי סקוט, משחק: מאט דיימון, ג'סיקה צ'סטין, מייקל פנייה, שון בין, ג'ף דניאל, ארה"ב 2015, 141 דקות. // שירה סובלתגובה אחת

  1. דודרע wrote:

    להציל את טוראי ראיין בוים ע״י סטיבן שפילברג…מי שכתב את הביקורת הזו צריך לתת לעצמו מכות, אולי זה יעזור לכפר על החטאים…

כתיבת תגובה