ביקורת מוזיקה: על "Life Happens", מיני האלבום הראשון של אסתר רדא

2940432878-1אין אוהב מוזיקה אמיתי בישראל – או לפחות במדינת תל אביב – שלא שמע את השם אסתר רדא: ההייפ סביב הבחורה האתיופית הצנומה והיפה שבר שיאים עד שתהיתי איפה היא התחבאה כל הזמן הזה. התשובה: בסדרות טלוויזיה שונות (ביניהן "דאוס", "נויורק" ו"המיוחדת"). אמנם לא התרשמתי מכישורי המשחק שלה, אבל אני בספק אם הם יכולים לעלות על כשרונה כמוזיקאית.

ההייפ על רדא, בניגוד למצופה, מוצדק לחלוטין: ציפיותיי לא רק שלא התבדו אלא התגמדו. כמו קותימן וקרולינה בזמנם, גם היא שייכת לזרם המוזיקה האפריקאית הקטן שצמח בישראל, אבל המוזיקה שלה באיכות כל כך גבוהה שקשה לזהות שהיא תוצר ישראלי. (חוץ מזה, עם מוצא אתיופי, יופי וקריירה נוסקת, היא יכולה להיות אחלה של פרסומת למשרד הקליטה.)

לפני שהתפניתי להאזין ברוב קשב למיני האלבום הראשון שלה Life Happens הלכתי למופע ההשקה שלו בבארבי ת"א והתאהבתי; נעם לי לגלות שגם בהקלטות אולפן אסתר נשמעת מעולה לא פחות. למרות דמותה המתוקה והאנושית אסתר מפגינה ביטחון רב כשהיא פותחת את הפה, והקול שלה יפהפה ומלא כוונה. לא יהיה מוגזם להשוות אותה לזמרות כמו ביונסה וג'אנל מונה.

נוסף על כך יש לנו בארבעת השירים בעלי הנפח שמכיל מיני האלבום הפקות יפהפיות, חמות ומחבקות של קותי וסאבו המוכשרים שבלעדיהם המוצר הסופי לא היה חצי ממה שהוא כרגע. סינגל הנושא אמנם חרש את הרדיו, וגם Could It Be הרגוע שסוגר את האוסף זכה למחמאות, אבל השיא נמצא ללא ספק בMonsters וAnything From You, שני שירים מדהימים לחלוטין, מעולים וגרוביים בצורה יוצאת דופן. אסתר מוכיחה את עצמה כאחד הדברים היותר טובים שקרו למוזיקה הישראלית, ואין לי ספק שעם ניהול נכון היא תוכל גם להגיע להצלחה בינלאומית כשל אסף אבידן לפחות.

בשורה התחתונה: קצר וקולע!כתיבת תגובה