ביקורת מוזיקה: "פלייליסט", אלבום הבכורה של מיכל פאולינה

מיכל פאולינה פלייליסט עטיפת האלבוםכל מי שעוסק בתחום יעיד שלהצחיק זו לא משימה קלה בכלל. במוזיקה זה מאתגר לא פחות: לא רק שהמדיום לא קל, אלא גם שההומור עובד בעיקר בשפת האם של המאזינים. לכן Parle a ma main ההיסטרי של פאטאל בזוקה הצליח בעיקר בארצות דוברות צרפתית, והפרויקט האמריקאי The Lonely Island אפקטיבי בעיקר על אמריקאים. אבל הכי טוב זה אם האמן לא מתכוון באופן מוצהר להצחיק. הוא פשוט כל כך שנון, אנרגטי וצבעוני שזה קורה מעצמו. כזו היא מיכל פאולינה באלבום הבכורה שלה "פלייליסט", שקית הפתעות מלאה בממתקים ובסוכריות קופצות.

פאולינה – ששמה האמיתי מיכל אופנהיים לנדאו – הספיקה לשתף פעולה עם המון אמנים ולפעול נרחבות בזירה האומנותית, מפרפורמנס ומיצבי סאונד, דרך הלחנה לתיאטרון ולמחול ועד משחק. את אלבום הבכורה שלה כאמנית סולו קידמו שני סינגלים מעולים מתוכו: "יש ירוק", שבקלות יכול היה לשמש פסקול לפרסומת חינוכית בערוץ הילדים, וThe Sound הגרובי והנהדר, שזכה לקליפ מושקע ופסיכי לחלוטין. באחרון ניכרת במיוחד הנגיעה של רן שם טוב (סולן להקת איזבו), שיחד עם טל הפטר אמון על הפקת האלבום: הוא נשמע כמו גרסה נשית לשיר של איזבו שנגנז, בקטע טוב. ברשימת השירים הכיפיים ביותר באלבום ראוי לציין גם את "חתולה חדשה" האולטרה ממכר, עם הפזמון הקליט "תנו לי אהבה, תנו לי אהבה, תנו-לי-תנו-לי-תנו-לי-תנו-לי-תנו-לי אהבה", ואת "לתעות"  (לא לא-לא) ו"משמש" (רוצה כמוני, מה?) המגניבים. אין מה לומר, פאולינה פשוט אלופה בהמצאת הוקים מדבקים.

אבל בשקית ההפתעות יש לא רק סוכריות קופצות אלא גם שוקולד עם נגיעות מרירות. הטקסט של "גברת" אפל בהרבה משנדמה, כמו Miriam של נורה ג'ונס: מילים גותיות על הפקה חמודה ולא מזיקה. פאולינה משתמשת בקול שלה ככלי מוזיקלי עצמאי על רקע הפקות פופ (עם נגיעות היפ-הופ) וטקסטים מגניבים פרי עטה, והתוצאה היא אלבום צבעוני, מפתיע וממכר. מתנה מושלמת להעניק לאהוביכם.

פלייליסט / מיכל פאולינה, 2013. המאמר פורסם במעריב לנוער בספטמבר 2013.כתיבת תגובה