ביקורת מוזיקה: Night Time, My Time, אלבום הבכורה של סקיי פררה, הוא נס קטן

OLYMPUS DIGITAL CAMERAסקיי פררה (Sky Ferreira) רק בת 21, ועדיין, יציאת אלבום הבכורה שלה היא נס קטן. כבר בגיל חמש עשרה היא הוחתמה על חוזה ההקלטות הראשון שלה, שתכנן להפוך אותה לכוכבת פופ אה-לה בריטני ספירס. מאז העניינים רק הלכו והשתבשו. אלבום הבכורה שלה As If תוכנן לצאת ב2011, אבל בסוף הפך לאי-פי חמוד ופופי ביותר. לאחר מכן הוא נדחה שוב ושוב, שינה מיליון ואחד שמות ודמואים שונים ממנו עשו את דרכים ליוטיוב. ב2012 שוחרר בינתיים אי-פי נוסף ומעולה גם אם מאוד לא אחיד בשם Ghost, אשר הכיל את פנינת האייטיז Everything Is Embarassing שהפכה במפתיע לאחד מחביבי המבקרים לאותה השנה. האלבום עצמו – הפתעה! – נדחה. לאורך כל הזמן הזה סקיי הייתה צריכה גם להתמודד עם התמכרותה לסמים ועם חברת התקליטים הכובלת שלה. נראה שהאלבום לעולם לא יגיע.

ואז, בהתראה קצרצרה של חודשיים, זה קרה. העטיפה המזעזעת והאמיצה (בגרסה הלא-מצונזרת שדיה חשופים לגמרי!) כבר בישרה שמשהו חדש קורה פה, בשורה שהתממשה לחלוטין באלבום עצמו. סקיי השתחררה מהתוכניות הזדוניות להפוך אותה לכוכבת פופ מן השורה והלכה לחלוטין עם האמת האומנותית שלה, הופכת לאחת מהאמנים הבודדים שנדדו מהמיינסטרים לאינדי ולא להפך. התוצאה היא Night Time, My Time, אלבום רוק-פופ מאוד גאראז׳י, מלוכלך, רועש וטוב, שתידרש לכם רק שמיעה אחת כדי להחליט אם אתם אוהבים אותו או לא.

ההגשה של סקיי מאופיינת לרוב בהרואין-שיק ממוסטל ונמוך סטייל לורד, אבל דווקא מתוך הקהות שלה עולים הרבה רגשות. המילים שנלוות בדרך כלל להפקות רוק אותנטיות ומלוכלכות כאלה הן בדרך כלל חלומיות ולא ברורות, אבל סקיי לא מפחדת לכתוב במבנים מיוחדים על הזנחה רגשית (Nobody Asked Me (If I Was Okay)), על סיומה של מערכת יחסים (הסינגל המוביל You're Not the One) או להודות שהיא מאשימה את עצמה במוניטין שלה (I Blame Myself). סאונד הפופ-רוק הגאראז׳י, שאחראי עליו המפיק האמריקאי והמצוין אריאל רכטשייד (שעבד גם עם מייג׳ור לייזר, צ׳רלי XCX וומפייר וויקנד) הולם אותה, וכעת כשהיא משוחררת וחופשייה, הדרך החדשה שלה מבטיחה ביותר.

בשורה התחתונה: ויוה לה ליברטה!

הביקורת התפרסמה במעריב לנוער בינואר 2014.תגובה אחת

  1. גקד wrote:

    לא זכור לי שזמרות טובות היו צריכות פרובוקציות כאלה. כנראה שכשאין איכות (ואין, צר לי) זה מה שנשאר.

    אם לזה אתם קוראים 'אינדי', מצבכם קשה.

כתיבת תגובה