ביקורת מוזיקה: פסקול הסרט ״לשבור את הקרח״ (Frozen) משמר את הקסם

פרוזןמי לא אוהב את הסרטים המצוירים של דיסני? כמו לכל חברה בתחום האנימציה, גם לדיסני יש תקופות חמות יותר ופחות, אבל אין ספק שכעת זו התקופה החמה: אחרי "ראלף ההורס" ו"אמיצה" מגיע אלינו "לשבור את הקרח", או בשמו המקורי Frozen, וקונה לעצמו בכבוד את מקומו על מדף הקלאסיקות של החברה (ואף ברשימת סרטי השנה של 2013). מדובר באחד הסרטים המצוירים הכי טובים שעלו על מסכינו בשנים האחרונות: לא רק שיש לו את מרכיב הקסם החמקמק הזה של סרטי ילדים שעוזר לכבוש צופים צעירים ומבוגרים כאחד, אלא שהוא מתגלה גם כסרט מורכב עלילתית, עמוק להפתיע בעיצוב הדמויות ומרגש באמת. ויפהפה ויזואלית, אבל לזה כבר התרגלנו.

הדבר היחיד שעלול להרחיק ממנו צופים, אפוא, הוא העובדה שמדובר, בעצם, במיוזיקל – לפחות בחלק הראשון של הסרט, כי בחציו השני הוא שוכח להכניס קצת שירים בין כל האקשן. מסע יחסי הציבור שלו, בארץ וגם בחו"ל, לא טרח להדגיש את העובדה הזו, בלשון המעטה. כי ככה זה: אנחנו אולי מתים על "מרי פופינס" ועל השירים של "עליסה בארץ הפלאות", אבל עוד לפני סיום היסודי מרגישים שאנחנו בוגרים מדי בשביל סרטים מוזיקליים. בדרך כלל אנחנו גם לא מפספסים הרבה, אבל הפעם המקרה שונה.

הפסקול המפנק של "פרוזן" מכיל עשרה שירים מקוריים ו22 קטעים מוזיקליים שמלווים את הסרט. גולת הכותרת היא כמובן השיר המצוין Let It Go, המועמד לאוסקר בקטגוריית השיר הטוב ביותר, ומופיע כאן בשני ביצועים נהדרים: של עדינה מנזל (Glee) ושל דמי לובאטו. ראויים לציון גם Do You Want To Build A Snowman וקטע הפתיחה Frozen Heart. אבל הקסם האמיתי של פסי הקול נמצא, כמובן, בקעים האינסטרומנטליים, ואכן, המוזיקה שהלחין מלחין פסי הקול הקנדי כריסופר בק מכשפת. לא צריך להיות ילד כדי להיסחף בחלומות בהקיץ לצליליה, והיא מענגת אפילו יותר בלי ליוויו של הסרט מאשר עמו.

Frozen Soundtrack / Disney, Varios Artists, Christopher Beck. המאמר התפרסם במעריב לנוער בינואר 2014.כתיבת תגובה