ביקורת מוזיקה: איטן סלומון עושה פופ ישראלי מתוק באלבום הבכורה ״לפני ואחרי״

לפני ואחרי איטן סלומוןבניגוד למה שאתם עשויים לחשוב, סצנת המוזיקה בישראל דווקא פורחת, בעיקר בתחום המוזיקה העצמאית; בכל שנה יוצא מספר נכבד של אלבומים מצוינים ומופקים לעילא, בעברית ובאנגלית, והרבה דם חדש זורם בעורקים. ולמרות זאת, אחד הז'אנרים היותר חבוטים כאן בישראל הוא הפופ העצמאי בעברית, שלפני הטענות כמעט ולא נוכח. למרבה השמחה, לאחרונה הטענות האלו הופכות יותר ויותר לא נכונות; מספיק היה להאזין לאלבומיהן האחרונים של אמילי קרפל ואביגייל רוז, לדוגמה, כדי להבין שפופ ישראלי בעברית קיים, והוא אפילו משובח. כעת ניתן להכניס לרשימה שם חדש: איטן סלומון, עם אלבום הבכורה שלה "לפני ואחרי".

סלומון, בת 29, היא בתם של השחקנית ניצה שאול והמנצח דורון סלומון. החינוך המוזיקלי שקיבלה כילדה היה קלאסי, אפוא, אך בגיל 14 החליטה לשנות סגנון למשהו קומוניקטיבי וכיפי הרבה יותר. את הדחיפה ליצירת האלבום, תרתי משמע, קיבלה לאחר תאונת דרכים שעברה לפני ארבע שנים ושדרשה ממנה להיכנס לשיקום ארוך, במהלכו כתבה את הטקסטים אליו.

אך למרות הנסיבות הכואבות, האלבום הוא דווקא ממתק פופ אלקטרוני שופע אופטימיות וחיים. ההפקה המוזיקלית של גיל לואיס מצוינת, והשירים של סלומון משלבים יפה בין הומור, שנינות עוקצנית ופשטות באווירה עירונית מאוד. היא יורדת על תעשיית הריאליטי (בסינגל הממכר "שיר האודישנים"), כותבת על עמידה בפקקים ("פקק"), על חיפוש אהבה ("רק רציתי") ועל תאונת הדרכים שעברה ("לפני ואחרי"), ולא שוכחת לקנח בשיר אהבה פשוט להפליא – "אני אוהבת אותך מאוד, כשאתה כאן מתחשק לי לרקוד, כשאתה לא קצת עצוב לי – וזהו". השירים שלה כיפיים, ממכרים, מצחיקים ומוזגים הרבה אופטימיות לתוך רגעי המשבר, וההאזנה להם ממש מעלה טעם מתוק על הלשון.

המאמר התפרסם במעריב לנוער בינואר 2014. כתיבת תגובה