מורן מגל מפתיעה לטובה ב"רגישות יתר", אלבום הבכורה בעברית

מורן מגל רגישות יתר עטיפת האלבום

מה לי ולמוזיקה ישראלית בעברית? כעיקרון עדיף לא לפסול שום ז'אנר, כמובן, וחובבי מוזיקה בארץ דווקא פועלים על פי העיקרון הזה לא רע. ובכל זאת, לכל אחד יש ז'אנרים שלא סביר שייכנסו לאייפוד שלו, ואצל הרבה אנשים מדובר במוזיקה בעברית. אני בדרך כלל לא טורח אפילו לנסות את רוב האלבומים הישראליים החדשים, אבל מדי פעם משהו תופס את העיניים, בלי סיבה מסוימת. כך גם הזדמן לדרכי "רגישות יתר", אלבום הבכורה של מורן מגל בעברית, אחרי אלבום באנגלית בשם Piece of Advice (גם הוא באותו קו מוזיקלי).

כלי הנגינה המרכזיים באלבום הם התופים, הפסנתר והגיטרות, ולשם שינוי אין פה נגיעה אחת אלקטרונית. גם תחכום או אלמנט יוצא דופן לא תמצאו פה, ובכל זאת, יש בסאונד הישראלי של מגל משהו שכבש אותי מהשמיעה הראשונה. מורן כתבה בעצמה את המילים והלחנים לשירים, ונוסף על תרומתה הווקאלית לאלבום היא גם ניגנה בפסנתר בהקלטות. הלחנים שלה פשוטים וקליטים, והטקסטים טובים להפליא: כנים אבל לא גובלים בקיטשיות, משעשעים אבל גם מגרים לתגובה רגשית. גם הנושאים קומוניקטיביים: מערכות יחסים, סקס, בדידות אורבנית, רכילות. בכלל, אם יש דבר אחד במוזיקה שישראל היא בין המתקדמות בו בעולם, הוא כתיבת השירים: גם בעברית וגם באנגלית, יש לנו פה בארץ כותבים מעולים שלא זוכים להערכה מספקת.

מורן יודעת להיות רצינית – הסינגל הראשון "אותו העמוד", לדוגמה, מעולה – אבל, בדיוק כמו באלבום הקודם שלה באנגלית, היא נמצאת בשיאה דווקא כשמצב הרוח הוא הומוריסטי. "בנים בנות" ו"רק סקס", מהטובים ביותר באלבום, ממש גרמו לי לצחוק. מורן יצאה כבר לכמה הופעות בחו"ל, ועשתה לארצנו שירות נפלא – עם כל הפשטות של המוזיקה שלה, היא מעולה. בדיוק מה שטוב במוזיקה העברית.

המאמר פורסם במעריב לנוער, מרץ 2013.כתיבת תגובה