ביקורת מוזיקה: "חיים בסרט", אלבומם השני של לוס כפרוס

774973_10152455262800092_781742084_oהם אולי לא הלהקה הכי מבריקה בישראל, אבל היא אחת הלהקות עם השם הכי מגניב בארץ: הכירו את לוס כפרוס. כמו להקה ישראלית אחרת עם שם מגניב, "מונטי פיורי", גם הם עושים מוזיקה כיפית וקלילה בניחוח זר, גם אם פחות אינטנסיבית ממונטי. אך כפרוס (כל כך כיף להגיד את זה, נסו ותיהנו!) הולכים יותר לכיוון הבלקני, כמו הבלקן ביט בוקס אבל הרבה יותר ישראלי, קצת יותר חובבני (בהתאם לעטיפה הגרועה) ועם פחות אלקטרוניקה מעורבת. האלבום השני שלהם, "חיים בסרט" שמו, מכיל שירים בארבע שפות: שבעה בעברית, אחד בספרדית, שניים ברוסית ושניים באנגלית, זאת בנוסף על קטע אינטרו וקטע אאוטרו מיותרים ולא ברורים.

את האלבום חברי הלהקה מימנו בעצמם בתמיכת המעריצים בזכות אתר Headstart; בנוסף על המימון העצמאי, לוס כפרוס גם טיפלו בעצמם בכל האספקטים האחרים שקשורים בהכנת האלבום, בשיתוף עם המפיק המוזיקלי בנו הנדלר. ייאמר לזכותו שההפקות נשמעות מעולה, והנימה החובבנית שנלווית לאלבום בכל זאת נובעת רק מהפשטות המוזיקלית.

טקטואלית, כפרוס רוצים להיות שנונים, אבל בפועל לא ממש הולך להם: אמנם לא כל השירים מכילים שורות רדודות כמו "מותק אני עשיר, תקשיבי לשיר", אבל המסרים החצי פוליטיים של "לא קונה" ו"מלחמה" והאווירה המסיבתית של השאר לא בדיוק מבריקים. למעשה, הם הכי משכנעים דווקא בשפות זרות – Mir ("העולם לא זז" ברוסית, על פי חוברת האלבום, אל תשאלו אותי איך זה נכנס במילה אחת) מעולה, לדוגמה, וגם Ska Doctor וGet You Tonight מצוינים. האווירה הקלילה והראגיית ששוררת באלבום הופכת אותו לכיפי להאזנה, אבל רק תוך כדי שאתם עסוקים במשהו אחר (או בים) – אין בו תחכום או חוכמה שיתגמלו האזנה ב100% קשב. מנעים את הזמן ותו לא.

המאמר פורסם במקור במעריב לנוער, מרץ 2013כתיבת תגובה