פאנקיטאון: מארק רונסון מביא את הפאנק לשכונות עם Uptown Speical

0888750531025יצירת הלהיט הגדול ביותר בקריירה שלו לא הייתה תהליך פשוט עבור המפיק האנגלי מארק רונסון (39). העבודה על Uptown Funk ארכה חודשים רבים ומסתכלים בהם המתח הנפשי גרם לו לנשירת שיער, ולפי הסיפורים, במהלך אחד הסשנים המעיקים בהם ניסה לסיים את תפירת קווי המתווה של השיר הוא הקיא והתעלף. אפילו ברונו מארס, שמבצע אותו, אמר לו שהשיר הזה כנראה לא נועד להיות ושכדאי לוותר עליו. איזה מזל שהוא לא הקשיב לו. זה לא שרונסון היה מפיק אלמוני לפני כן – הוא הבחור שאחראי על אלבומה המופתי של איימי ויינהאוס Back to Black, ואת טביעת האצבע ההפקתית שלו תוכלו לשמוע גם בשירים של לילי אלן, כריסטינה אגילרה ואדל. ועדיין, להגיע סוף סוף לפסגת המצעד האמריקאי אחרי 17 שנה של פעילות מוזיקלית – זו בטח הרגשה מדהימה. וגם מדובר בשיר מטורף, נוסף לכול.

באלבומו הרביעי Uptown Special יש רק שיר דומיננטי אחד – אתם כבר מנחשים – אבל גם אם אלה שמסביבו קצת יותר מונוטוניים ופחות להיטיים ממנו, הם עדיין מצוינים. הקטע של רונסון תמיד היה התחושה הוינטג'ית, אבל כאן הוא מגיע לשיא של עיצוב אומנותי – ברגע שלוחצים על פליי נזרקים שנים אחורה, ואם לא היו אומרים לכם שזה אלבום שיצא ב2015, לא הייתם מנחשים את זה.

זהו גם אלבומו האמריקאי ביותר – בקטע טוב. הוא נעשה עם מוזיקאים אמריקאים, מושר על ידי זמרים אמריקאים (מאלמונים מוחלטים ועד שמות כמו ברונו מארס וסטיבי וונדר), ונכתב בחלקו על ידי הסופר האמריקאי זוכה פרס הפוליצר מייקל שייבון (אם כי גזרת הטקסטים היא דווקא הצד החלש שלו). הוא מלוכלך, חלומי, מאוד פאנקי – ומאוד מארק רונסון. ואם השם הזה אינו תו איכות בשבילכם עדיין, ממש כדאי לכם להקשיב לו.

Uptown Special – Mark Ronson, המאמר התפרסם במעריב לנוער במרץ 2015. כתיבת תגובה