ביקורת הצגה: ״רודף העפיפונים״ בסטודיו של יורם לוינשטיין

אתם כבר מכירים את העלילה: זהו סיפורם של אמיר, נער פשטוני (אצולה אפגנית) המתגורר באפגניסטן, ושל חברו הטוב ביותר, חסן האזארי, שהוא גם משרתו. בין השניים נרקמת חברות אמיצה, כשברקע מתרחשות במדינה תהפוכות, ואפגניסטן עוברת משלטון מלוכני לרפובליקה ולמדינת טליבאן. העלילה המרגשת, המטלטלת ומעוררת המחשבה הזו, שהפכה את הספר למצוין כל כך, מיתרגמת נפלא בהמחזתו של מתיו ספנגלר העולה כעת על במת הסטודיו של יורם לוינשטיין.

צילום: יח״צ

צילום: יח״צ

למרות התפאורה המינימלית ומספרם המועט של השחקנים, רוח ההצגה – היא רוח הספר – עוברת בצורה מלאה לצופים, בעיקר בזכות דבר אחד: ביצועי המשחק הכנים, המרגשים והמשכנעים. בולטים לטובה במיוחד שלושה מהשחקנים: הראשון הוא אבי אזולאי, המשחק את אמיר הבוגר, המספר לנו את קורותיו במבט לאחור משנות האלפיים אל שנות השישים והשבעים של המאה העשרים. אזולאי מחליק בטבעיות אל תפקידו ומחליף בקלילות בין מקומו כמספר למקומו כדמותו של אמיר הבוגר. השני הוא עדן גוזלן, המגלם את באבא, אביו של אמיר. משחקו מאופק, בהתאם לדמות אותה הוא מגלם: אב אפגני הנאבק בקשיי חייו ובמשקעי העבר, אך מקפיד לשמור על כבודו ועל כבוד הסובבים אותו. הוא משכנע בצעירותו ובזקנתו, כאיש עסקים אמיד וכמהגר הנלחם על הישרדותו היומיומית כאחד. והשלישי הוא הלל קפון, המגלם את חסן: כל מבט ותנועת גוף שלו מדגימות מהי חברות, מהי נאמנות ומהו עלבון, ומשחקו הכולל מדהים.

הדבר היחידי הפוגע בהצגה הוא ההתעקשות על המבטא האפגני של השחקים. מדרך הטבע, ישנם כאלה שהוא קל להם יותר (גוזלן למשל), ואילו אצל אחרים הוא מופיע ונעלם ולא נשמע אמין. ובכל זאת, מדובר בדרמה חזקה, משכנעת ומשוחקת לעילא.

"רודף העפיפונים", בימוי: נועם שמואל, על פי ספרו של חאלד חוסייני בעיבודו של מתיו ספנגלר ובתרגומה של עינת ברנובסקי, משתתפים: אבי אזולאי, תום אפלבאום, גל בן עמרה, שירי בן כהן , עדן גוזלן, דוראל זילברמן, לירן לוי, דניאל מרוז , כרמל קנדל, שביט תמתן, הלל קפון, ישראל 2014. למועדי ההצגות המלאים ולהזמנת כרטיסים לחצו כאן. // ישראל כורם

 תגובה אחת

  1. יפה סביון wrote:

    רודף העפיפונים מעניק חוויה תאטרןנית קסומה. דרמה מרתקת וקהל צופים שבויי בהצגה המסוגננת כולה במקוריות. השחקנים מגלמים את הדמויות בכשרון רב. כיף לי להתגאות בתאטרון המופלא ושחקניו הנהדרים שיש לנו באארץ.אהבתי מאד

כתיבת תגובה