סקס, סמים ומוזיקה קלאסית: ״מוצארט בג׳ונגל״, ביקורת טלוויזיה

Mozart_in_the_Jungleמי שלא היו שבויים מראש בקסמו הלטיני של גאל גרסייה ברנאל יכולים לשאול את עצמם אם סדרה על אמביציה, יצרים ואגו הסובבת סביב התזמורת הסימפונית של ניו יורק תצליח לטשטש את ארומת החנוניות המעונבת של נגני המוזיקה הקלאסית. מכיוון שברנאל קטן הקומה נראה לי מאז ומעולם עכברושי משהו, לקח לי לא פחות משמונה פרקים (מתוך עשרה) של "מוצארט בג'ונגל", הסדרה של אמאזון שקטפה שני פרסי גלובוס הזהב (פרס הסדרה הקומית ופרס השחקן הטוב בקומדיה), כדי להישבות בקסמיו ולהשיב על השאלה בחיוב.

ברנאל ("ואת אמא שלך גם", "מדעי החלום") מגלם את המנצח החדש של התזמורת, המאסטרו רודריגו, המביא עמו קונספציות רעננות, רעיונות מפתיעים ותשוקה מוזיקלית סוחפת, ומנער את נגני התזמורת השקועים במלחמות ועדים ובאינטריגות קטנות. ההתנגשות בינו לבין המנצח הפורש, המאסטרו תומס (מלקולם מקדואל), היא התנגשות טיטאנים בין-דורית וגם התנגשות בין גישה שמרנית והליכה בתלם תוך ניסיון לרצות את התורמים והספונסרים לבין חדשנות, נכונות להתנסות – והמון קסם לטיני, כבר אמרתי?

מתוך הסדרה

מתוך הסדרה

בפרקים הראשונים מקדואל המתבגר ולבן השיער, שלנצח ייזכר בתפקידו המופתי ב"התפוז המכאני", טורף את המסך ומרשים עד בלי די בתפקיד המאסטרו תומס, "האריה הזקן" האמור לפנות את מקומו למנצח החדש. המאסטרו תומס נשוי בחוסר אושר ומנהל רומן לוהט עם צ'לנית התזמורת היפהפייה והסוערת אך המסתירה סוד כאוב (סאפרון בורוז המרשימה), שהיא בעיני הדמות המעניינת ביותר בסדרה – אף יותר מדמות הגיבורה הראשית, נגנית האבוב היילי (לולה קירק, "נעלמת"), השואפת להתקבל בעתיד לתזמורת.

קירק (ממשפחת דלל המפורסמת), אחותה הצעירה של ג'מיימה קירק מ"בנות" שכבר הפכה לכוכבת בעקבות השתתפותה בסדרה, היא עלמה יפה המגלמת תפקיד של טירונית שאפתנית. יש לה אינטונציה ניו יורקית קצת מעצבנת וקול מתיילד שכל משפט בו נשמע כאילו הוא נשאר תלוי באוויר במעין סימן שאלה. אז יש לנו מבטא ספרדי מצד אחד, אנפוף ניו יורקי מעצבן מצד שני – ועוד יפהפייה מרתקת בעלת אינטונציה מעצבנת, מנהלת התזמורת שיש לה סימני דולר בעיניים, מתחנפת סדרתית לעדר התורמות והתורמים, בגילום ברנדט פיטרס. בסדרה על מוזיקה זה בהחלט לא מיותר להתייחס לקולותיהם של השחקנים.

אבל האמת צריכה להיאמר: עולם ההתרחשות של הסדרה היה יכול להיות כל תחום אחר – עולם האופנה, עולם העסקים, עולם התיאטרון – מפני שהוא רק רקע בר-החלפה לסיפור על שאפתנות, כריזמה, תקוות נעורים והרבה סקס. לפעמים נדמה שהבחירה בעולם המוזיקה הקלאסית היא בחירה מודעת ומחושבת של היוצרים שרצו להעניק מין תו איכות אמנותי לסדרה. אז החברים ב"גלובוס הזהב" התלהבו, אבל בינינו, אנחנו יודעים שעם כל הכבוד למוצארט, אנחנו כאן קודם כל בשביל הפאן והתשוקה בג'ונגל האספלט העירוני – ואת זה אפשר למצוא גם בסדרה על מלצרים בבית קפה.

מוצארט בג׳ונגל / Mozart in the Jungle, יוצרים: רומאן קופולה, ג'ייסון שוורצמן, אלכס טימברס, ארה״ב 2014. // לאה רודיטי

הסדרה זמינה לצפייה חינם ב-HOT VODכתיבת תגובה