רותחת סדרתית: צפייה פמיניסטית בעונה השלישית של "הגשר"

the bridgeיחסי הכוחות בין גברים לנשים הם נקודת מבט מתאימה מאין כמותה לפענוח ההתרחשויות האפלות בעונה השלישית של הסדרה הדנית-שוודית המשובחת "הגשר". דמותה החידתית, המאתגרת והמקסימה עד בלי די של הבלשית-החוקרת השוודית סאגה נורן (סופיה הלין), שיש לה – כמו לכולנו בעידן המודרני – איזו לקות תקשורתית, עומדת במוקד האירועים המזוויעים למדי שמתרחשים באזור שבין שתי המדינות, על גשר ארסונד.

סדרת רציחות ופציעות מוזרות שקורבנותיה מוצבים בפוזיציות מסתוריות גורמות למבוכה ולאימה. בין הנפגעים נמצא גם הבוס החביב על סאגה, שמהווה מעין תחליף דמות אב עבורה, ובכך מסמן את נטרולה של הסמכות הגברית המאפשרת לעוד שתי נשים סמכותיות להיכנס לתמונה – אשתו השנייה, מפקחת משטרה גם היא, ומפקחת קשוחה נוספת, שבינה לבין סאגה יש חוסר כימיה, בלשון המעטה, הנובע מחוסר הבנה מוחלט של אישיותה.

על זו אנחנו יכולים ללמוד קצת יותר כאשר חלק מהערפל סביב דמותה האניגמטית של סאגה מתבהר (או אולי דווקא מתעבה?) עם כניסתה של אשה נוספת לעלילה: אמה של סאגה המנסה לחדש את הקשר עמה, שנותק ביוזמתה של הבת. לשאלות הבלתי פתורות נוספות גם חידות הנושאות פן אישי – מה הקשר בין סירובה של סאגה לפגוש את האם לבין ההתאבדות של אחותה? התעלומות המשפחתיות חוברות לתעלומות המשטרתיות.

מתוך הסדרה

מתוך הסדרה

הנרצחת הראשונה היא פובליציסטית לסבית הלוחמת למען פתיחת גנים שבהם יחונכו הילדים ללא הבדלה והתניה מגדרית. עוד נפגוש בלוגרית שהסיתה נגד עמדותיה של הנרצחת, סלבריטאית בוגרת הבוגדת בבעלה עם נער בן 17, אשת טייקון המביימת הריון, בעלת בית הלוויות כפייתית שמחזרת אחרי מרצה מבוקש בסגנון "חיזור גורלי", ועוד דמויות נשיות השוברות בחדות ובצורה בוטה סטריאוטיפים נשיים מסורתיים ומזויפים של ביתיות, א-מיניות ("צניעות"), רוך ואמפתיות. כל אלה – לא בבית ספרו (או בגן הילדים) של "הגשר". וזו רק ההתחלה, לפני דרגות שונות של רוע שייחשפו במהלך הסדרה ויסכנו את מעמדה של סאגה ואולי גם את חייה.

זה הרגע לציין שחיי מין המוזרים של סאגה הם מופת פמיניסטי מחד וזעזוע שובר סטיגמות מאידך: היא יוצאת למפגשי פנויים-פנויות כדי לאתר פרטנרים לסקס ומסרבת לכל סממן של אינטימיות. היא מציעה ללכת למיטה לאחר שתי דקות של היכרות, ומבחינתה אין שום קשר בין סקס לרגש. מהעונה הקודמת זכורה סצינה מופתית שבה ישבה במיטה אחרי סקס בעירום חלקי (חלק תחתון, מיינד יו) כשהמחשב על ברכיה ובו תמונות נוטפות דם של קורבנות רצח. בעונה הזו היא מסרבת להכניס לדירתה פרטנר שמבקש לצפות יחד בסרט או לדבר. "או סקס או לבד", היא פוסקת.

"הגשר" היא אחלה סדרת מתח אפלה, אבל מה שהופך אותה לטובה באמת הם העיצוב המקורי והמדהים של הדמות הראשית, סאגה נורן, שלא מפסיקה לאתגר מוסכמות חברתיות בכלל ומגדריות בפרט; הצגת דמויות נשיות שאינן עולות בקנה אחד עם סטיגמות מסורתיות עבשות באופן בלתי מתנצל; ובכך בניית העלילה על רקע של נורמות פמיניסטיות וליברליות באופן מעורר מחשבה.


ועוד כמה הערות קטנות לסדר:

  1. מתי כבר יסביר לנו התסריט כיצד נוצרה הצלקת בסנטרה של סאגה (כנראה של השחקנית סופיה הלין במציאות) הקשורה לאיזה גשר שיניים רופף שהיא מיישרת מדי פעם בנונשלנטיות נטולת מודעות עצמית האופיינית לדמות?
  2. לפעמים קשה לעקוב אחר ההתרחשויות באשמת השמות השוודיים (או הדניים) הכה-זרים. "אהה! זה הוא!", אורות פניהם של הבלשים מדי פעם, ואת שואלת את עצמך, מי? מי??? מי זה, המרצה? האוצר? הטייקון? המהמר? אין ברירה, ריוויינד.
  3. התסרוקת האסופה עם הצדעיים המקריחים של המפקדת החדשה והקשוחה של סאגה היא הדבר המאתגר והיוניסקסי ביותר מאז הגלאח של גרייס ג'ונס.
  4. צריך להוציא קו אופנה עם התלבושת האחידה של סאגה: מכנסי עור לא הדוקים, נעלי צנחנים, מעיל גשם בהיר וטי שירט אפורה גנרית שהיא מחליפה מדי פעם (בתחנת המשטרה, לעין כל) רק אחרי שהיא מרחרחת לעצמה את בתי השחי ומסיקה שהגיע הזמן להחליף. מלכה.

// לאה רודיטי

הסדרה זמינה לצפייה חינם ב-HOT VOD. כתיבת תגובה